Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Mistrovství Evropy

21. 6. 2008

 

 

  ME 1960 ve Francii

     1.místo: SSSR 

      2.místo: Jugoslávie

      3.místo: Československo

     

      Finále: SSSR - Jugoslávie 2:1 po prodl. ( 49.Metreveli, 113.Ponědělnik -                                                                               43.Galič )

                Sestava vítězů: Jašin - Čocheli, Maslonkin, Krutikov - Vojnov, Netto,                                        Ponědělnik - Metreveli, Ivanov, Bubukin, Meschi                                                                                          Trenér: Kačalin

      O 3. místo: Československo - Francie 2:0

 

 

 ME 1964 ve Španělsku

     1.místo: Španělsko

      2.místo: SSSR

      3.místo: Maďarsko

     

      Finále: Španělsko - SSSR 2:1 ( 6.Pereda, 84.Marcelino - 8.Khusainov )

                Sestava vítězů: Iribar - Rivilla, Olivella, Calleja, Zoco - Fuste, Amancio -                                       Pereda, Marcelino, Suárez, Laperta                                                                            Trenér: Llorente 

       O 3.místo: Maďarsko - Dánsko 3:1 po prodl. 

 

 

 ME 1968 v Itálii

     1.místo: Itálie

       2.místo: Jugoslávie

       3.místo: Anglie 

      

       Finále:   Itálie - Jugoslávie 1:1 po prodl. ( 80.Domenghini - 39.Džajič ) 

                 Opakované utkání:  

                    Itálie - Jugoslávie 2:0 ( 12.Riva, 31.Anastasi )

                    Sestava vítězů: Zoff - Rosato, Burgnich, Facchetti, Salvadore - Guarneri,                                           Mazzola - Domenghini, De Sisti, Anastasi, Riva                                                                                        Trenér: Valcareggi

        O 3. místo: Anglie - SSSR 2:0      

 

 

 ME 1972 v Belgii

      1.místo: NSR

        2.místo: SSSR

        3.místo: Belgie

 

         Finále: NSR - SSSR 3:0 ( 27. a 58.G.Müller, 52.Wimmer )

                    Sestava vítězů: Maier - Höttges, Schwarzenbeck, Beckenbauer, Breitner                                             - Hoeness, Wimmer, Netzer - Heynckes, G.Müller,                                              Kremers                                 Trenér: Schön

                                                                                                                                                      

        O 3.místo: Belgie - Maďarsko 2:1

 

 

 ME 1976 v Jugoslávii

       1.místo: Československo

         2.místo: NSR

         3.místo: Nizozemsko 

 

         Finále: Československo - NSR 2:2, na penalty 5:3 ( 8.Švehlík, 25.Dobiáš -                                                           28.D.Müller, 89.Hölzenbein ) 

                      Penalty proměnili: Masný, Nehoda, Ondruš, Jurkemik, Panenka -                                                 Bonhof, Flohe, Bongartz

                      Penalty neproměnil: Hoeness

                     Sestava vítězů: Viktor - Pivarník, Čapkovič, Ondruš, Gögh - Dobiáš                                            ( 94.F.Veselý ), Panenka, Móder - Masný, Švehlík                                            ( 80.Jurkemik ), Nehoda        Trenér: Ježek                                                                                            

                      O 3.místo: Jugoslávie - Nizozemsko 2:3 po prodl.

 

                                                  

 ME 1980 v Itálii

      1.místo: NSR

        2.místo: Belgie

        3.místo: Československo  

 

         Finále: Belgie - NSR 1:2 ( 75.Vandereycken z pen. - 10. a 88.Hrubesch )

                     Sestava vítězů: Schumacher - Kaltz, K.H.Förster, Stielike, Dietz -                                        Schuster, Briegel ( 56.Cullmann ), H.Müller - Rummenigge,                                          Hrubesch, Allofs                           Trenér: Derwall

        

        O 3.místo: Itálie - Československo 1:1 po prodl., na penalty 8:9

 

 

  ME 1984 ve Francii

      1.místo: Francie

        2.místo: Španělsko

        3.místo: Dánsko a Portugalsko 

 

        Finále: Francie - Španělsko 2:0 ( 57.Platini, 90.Bellone ) 

                    Sestava vítězů: Bats - Bossis, Le Roux, Domergue, Battiston                                     ( 73.Amoros ) - Tigana, Giresse, Platini, Fernandez - Lacombe                                    ( 80.Genghini ), Bellone                   Trenér: Hidalgo   

            

 

 ME 1988 v NSR

        1.místo: Nizozemsko

          2.místo: SSSR

          3.místo: NSR a Itálie

 

         Finále: SSSR - Nizozemsko 0:2 ( 32.Gullit, 54.Van Basten )

                       Sestava vítězů: Van Breukelen - Van Tiggelen, R.Koeman, Rijkaard,                                         Van Aerle - Mühren, Wouters, Gullit, E.Koeman -                                                        Van Basten, Vanenburg                    Trenér: Michels

 

 

 ME 1992 ve Švédsku

        1.místo: Dánsko

          2.místo: Německo

          3.místo: Nizozemsko a Švédsko

 

          Finále: Dánsko - Německo 2:0 ( 18.Jensen, 78.Vilfort )

                         Sestava vítězů: Schmeichel - Olsen - K.Nielsen, Piechnik - Sivebaek,                                          Vilfort, Larsen, Jensen, Christofte - B.Laudrup, Povlsen                                                                                   Trenér: Möller-Nielsen

                                                                           

   

 ME 1996 v Anglii

        1.místo: Německo

          2.místo: Česká republika

          3.místo: Anglie a Francie 

 

          Finále: Česká republika - Německo 1:2 po prodl. ( 59.Berger z pen. - 73. a                                                                                         95.Bierhoff )

                         Sestava vítězů: Köpke - Sammer - Babbel, Helmer - Strunz, Eilits                                    ( 46.Bode ), Hässler, Scholl ( 69.Bierhoff ), Ziege - Kuntz,                                   Klinsmann                                           Trenér: Vogts

 

 

 ME 2000 v Belgii a Nizozemsku

        1.místo: Francie

          2.místo: Itálie

          3.místo: Nizozemsko a Portugalsko   

 

           Finále: Francie - Itálie 2:1 po prodl. ( 90.Wiltord, 103.Trezeguet -                                                                     55.Delvecchio ) 

                        Sestava vítězů: Barthez - Thuram, Blanc, Desailly, Lizarazu                               ( 86.Pires ) - Vieira, Deschamps, Djorkaeff ( 76.Trezeguet ), Zidane                               - Dugarry ( 57.Wiltord ), Henry                  Trenér: Lamerre

 

 

 ME 2004 v Portugalsku

         1.místo: Řecko

           2.místo: Portugalsko

           3.místo: Česká republika a Nizozemsko

 

          Skupina A:  Portugalsko - Řecko 1:0 ( 90+3.C.Ronaldo - 7.Karagunis,                                                                 51. Basinas z pen. )

                             Španělsko - Rusko 1:0 ( 60.Valeron )

                             Řecko - Španělsko 1:1 ( 66.Charisteas - 28.Morientes )

                             Portugalsko - Rusko 2:0 ( 7.Maniche, 89.Rui Costa )

                             Portugalsko - Španělsko 1:0 ( 57.Nuno Gomes )

                             Rusko - Řecko 2:1 ( 2.Kiričenko, 17.Bulykin - 43.Vryzas )

         

 PORTUGALSKO  3  2  0  1  4:2  6
 ŘECKO  3  1  1  1  4:4  4
 Španělsko  3  1  1  1  2:2  4
 Rusko  3  1  0  2  2:4  3

          

          Skupina B:  Švýcarsko - Chorvatsko 0:0

                             Francie - Anglie 2:1 ( 90+1. a 90+3.z pen. Zidane - 38.Lampard )

                             Anglie - Švýcarsko 3:0 ( 23. a 75.Rooney, 82.Gerrard )

                             Chorvatsko - Francie 2:2 ( 48.Rapajič z pen., 52.Pršo - 22.Tudor                                                                     vlastní,  64.Trezeguet )  

                             Švýcarsko - Francie 1:3 ( 26.Vonlanthen - 21.Zidane, 76. a                                                                                            84.Henry )

                             Chorvatsko - Anglie 2:4 ( 5.N.Kovač, 73.Tudor - 40.Scholes, 45. a                                                                  68.Rooney, 79.Lampard )

 FRANCIE  3  2  1  0  7:4  7
 ANGLIE  3  2  0  1  8:4  6
 Chorvatsko  3  0  2  1  4:6  2
 Švýcarsko  3  0  1  2  1:6  1
 

                 

          Skupina C:  Dánsko - Itálie 0:0

                            Švédsko - Bulharsko 5:0 ( 32.Ljungberg, 57. a 58.Larsson,                                                           78.Ibrahimovic z pen., 90+1.Allbäck )

                            Bulharsko - Dánsko 0:2 ( 44.Tomasson, 90+2.Grönkjaer )

                            Itálie - Švédsko 1:1 ( 37.Cassano - 85.Ibrahimovic )

                            Itálie - Bulharsko 2:1 ( 48.Perrotta, 90+4.Cassano -                                                                              45.M.Petrov z pen. )

                            Dánsko - Švédsko 2:2  ( 28. a 66.Tomasson - 47.Larsson z pen.,                                                                     89.Jonson )   

 

 ŠVÉDSKO  3  1  2  0  8:3  5
 DÁNSKO  3  1  2  0  4:2  5
 Itálie  3  1  2  0  3:2  5
 Bulharsko  3  0  0  3  1:9  0
                  

          Skupina D:  Česká rep. - Lotyšsko 2:1 ( 73.Baroš, 85.Heinz -                                                                          45+1.Verpakovskis )

                            Německo - Nizozemsko 1:1 ( 30.Frings - 81.Van Nistelrooij )

                            Lotyšsko - Německo 0:0

                            Nizozemsko - Česká rep. 2:3 ( 4.Bouma, 19.Van Nistelrooij -                                                                    23.Koller, 71.Baroš, 88.Šmicer )

                            Nizozemsko - Lotyšsko 3:0 ( 27.z pen. a 35.Van Nistelrooij,                                                                           84.Makaay )

                            Česká rep. - Německo 2:1 ( 30.Heinz, 77.Baroš - 21.Ballack )

 ČESKÁ REP.  3  3  0  0  7:4  9
 NIZOZEMSKO  3  2  0  1  6:4  4
 Německo  3  0  2  1  2:3  2
 Lotyšsko  3  0  1  2  1:5  1

            

             Čtvrtfinále:   Portugalsko - Anglie 2:2 po prodl, na penalty 6:5 ( 83.Postiga,                                                  110.Rui Costa - 3.Owen, 115.Lampard )

                               Řecko - Francie 1:0 ( 65.Charisteas )

                               Švédsko - Nizozemsko 0:0, na penalty 4:5

                               Česká rep. - Dánsko 3:0 ( 49.Koller, 63. a 65.Baroš )

 

          Semifinále:  Portugalsko - Nizozemsko 2:1 ( 26.C.Ronaldo, 58.Maniche -                                                                            63.Andrade vlastní )

                            Řecko - Česká rep. 1:0 po prodl. ( 105.Dellas ) 

 

           Finále:  Portugalsko - Řecko 0:1 ( 57.Charisteas )

 

                  Sestava vítězů: Nikopolidis - Seitaridis, Kapsis, Dellas, Fisas -                         Giannakopulos ( 76.Venetidis ), Zagorakis, Basinas, Katsuranis -                         Vryzas ( 81.Papadopulos ), Charisteas                                                                                                                               Trenér:Rehhagel

 

 ME 2008 v Rakousku a Švýcarsku

           Více v sekci Sportovní výsledky - fotbal.